Razba

Raznica je veľmi stará technológia, pochádzajúca od kovorytcov, ktorí ju využívali na značenie mincí a iných drobných predmetov. Do 20. storočia sa raznice vyrábali ručne, rytím do kovu. V dnešnej dobe sa na výrobe razníc podieľajú CNC frézy alebo lasery.
Najčastejšie sa táto technika používa pri potlači koženných alebo koženkových predmetov ako diáre, peňaženky, tašky, menu obaly. Ukážky potlače razbou, ktoré sme už realizovali nájdte tu.

Ukážky predmetov

Razba: Starodávne umenie s modernou technológiou

Ražba je proces, ktorý má hlboké korene v histórii ľudstva. Táto technika bola používaná na vytváranie mincí, medailí, odznakov a rôznych dekoratívnych predmetov už po tisícročia. Vo svojej podstate spočíva razba v aplikácii vysokého tlaku na kovový plát alebo disk, čím dôjde k vytvoreniu reliéfneho obrazca, nápisu alebo vzoru. Ražba je tak jedným z najstarších a dodnes najpoužívanejších spôsobov, ako zvečniť symboly, portréty a ďalšie umelecké diela na kovoch.

Tradičná razba sa vykonávala ručne, keď remeselníci využívali kladivá a razidlá na vyrazenie požadovaného obrazca. Dnes je tento proces vo veľkej miere automatizovaný, ale základné princípy razby zostávajú rovnaké. Moderné technológie priniesli väčšiu presnosť, rýchlosť a možnosť vytvárať zložitejšie a detailnejšie vzory.

V súčasnosti sa razba využíva nielen v numizmatike, ale aj v reklamnom priemysle. Razené reklamné predmety, ako sú kľúčenky, odznaky alebo firemné mince, sú populárnym spôsobom, ako efektívne prezentovať značku alebo udalosť. Tento typ reklamného predmetu má dlhú životnosť a pôsobí veľmi profesionálne a exkluzívne.

Razba mincí a medailí

Ražba mincí je pravdepodobne najznámejším použitím razebnej techniky. Mince sú razené na mnoho účelov, od obežných mincí používaných ako peniaze až po zberateľské mince a pamätné medaily. Vyraženie mincí je presný proces, ktorý si vyžaduje značné zručnosti a presnosť. Mincovne po celom svete vyrábajú mince, ktoré sú cenené pre svoju krásu, umeleckú hodnotu a symboliku.

Pamätné medaily a odznaky

Ražba sa tiež používa na vytváranie pamätných medailí, ktoré slúžia na uctenie významných udalostí, osobností alebo výročí. Rovnako odznaky a vyznamenania, ktoré sú vyrazené pre vojenské, policajné alebo iné oficiálne organizácie, sú výsledkom umenia razby. Tieto predmety sú často vyrobené z drahých kovov a môžu byť zdobené smaltovaním alebo vložením drahých kameňov.

Razba v reklamnom priemysle

V reklamnom priemysle sa razba stáva čím ďalej tým obľúbenejšou, pretože poskytuje možnosť vytvorenia unikátnych a dlhotrvajúcich reklamných predmetov. Ražené reklamné predmety sú cenené pre svoju trvanlivosť a exkluzívny vzhľad, ktorý môže pozitívne ovplyvniť vnímanie značky. Okrem toho, že sú tieto predmety praktické a majú dlhú životnosť, taktiež prinášajú pocit luxusu a kvality.