UV potlač

Zverejnený

UV potlač je typ potlače, kde sa farba nanáša na produkt nastrekovaním v malých bodkách a následne je vystavovaná UV svetlu - sušeniu ktoré zabezpečí vytrdzovanie farieb a fixáciu. Digitálnu UV potlač je možné umiestniť na veľké množstvo reklamných predmetov. Navyše nie je limitovaná počtom farieb, preto umožňuje tlačiť aj fotografiu, farebné prechody a podobne. Tento typ potlače sa využíva pri menšom počte potláčaných predmetov alebo farebne zložitejsej grafike. 

Priebeh potlače

Dodaný grafický návrh sa nahrá do tlačiarne vo vektorovom alebo v bitmapovom formáte. Tlačiareň používa špeciálne farby, ktoré sú vytvrdzované UV žiarením. Pri tejto technológií odpadá komplikovaná tlačová predpríprava a predmety po potlači nepotrebujú ani schnúť, čo sa odráža aj na cene ktorá je vyššia. Tento druh technológie sa využíva na potlač rôznych reklamných predmetov ako písacie potreby, hodiny, prívesky, kľúčenky, odznaky a pod. Je možné tlačiť na materiály ako drevo, sklo, kov. plast, fleecove materiál - mikiny, vesty, tenké rýchloschnúce mikro fleece uteráky a pod. Niektoré predmety ako napríklad papierové tašky sa musia pred tlačou prežehliť aby bola potlač rovnomerná.

Na potlač preklamných predmetov plnofarebnou grafikou používame tlačiareň japonskej výroby Rolland Versa UV. 

Výhody

  • Vysoká mechanická a chemická odolnosť, tlač aj na členité povrchy.
  • Tlačiareň umožňuje potlačiť ploché ale aj mierne zaoblené predmety.
  • Vďaka vysokému rozlíšeniu možno tlačiť vo fotokvalite .
  • Možnosť tlačiť na tmavé aj transparentné predmety použitím krycej bielej farby.
  • Potlač je odolná voči UV žiareniu a oteru.
  • Po vytlačení je farba okamžite suchá.

Nevýhody

  • Nie je možné definovať konrétnu farbu tlače, tlačí sa v škále CMYKu.
  • Vyššia cena tlače, tú ovplyvňujetiež  veľkosť grafiky ktorú chcete tlačiť.
  • Tlač predmetov do výšky 5-10 cm, záleží od proporcionálneho rozmeru predmetu.
  • V prípade predmetov ktoré sú v tmavých odtieňoch je potrebné vytlačiť podkladovú - bielu farbu aby bol výsledný efekt lepší čo navýši cenu. 

Tu nájdete ukážky predmetov potlačených UV potlačou.

Na videu je vidieť proces potláčania mobilných krytov. 

Autor článku:

Jaroslav Ichnacak

Obchodný riaditeľ

Jaro je energický a veľmi pracovitý človek s veľkým srdcom. Svoj obchodnícky potenciál a dlhoročné skúsenosti z call centra využíva v našom tíme od roku 2017. Popri práci sa venuje herectvu a svoju schopnosť získať si ľudí oceňujú mnohí klienti. Vie sa dohovoriť anglicky a poľsky.