Sublimácia

Zverejnený

Sublimácia je proces výroby potlače, v ktorom sa využíva teplo a tlak sublimačného lisu. Realizuje sa za pomoci tlačiarne na sublimačnom papieri vďaka špeciálnym sublimačným farbám. Grafika sa vytlačí na sublimačný papier nanesie na materiál. Vplyvom vysokej teploty sa farba mení na plyn a otvárajú sa póry do ktorých sa dostane. Po poklese teploty sa póry uzatvoria a farba stuhne. Preto je možné aplikovať sublimáciu len na materiály ako polyester. Sublimácia sa nemôže aplikovať na materiály zo 100 % bavlny. Prírodné vlákna totiž nemajú žiadne póry na otvorenie. Tento proces vieme aplikovať aj bez prenosového papiera ale priamou sublimáciou, napríklad na textil, ktorý je vopred pripravený na sublimáciu. Rovnako sa touto technológiou výrabajú veľmi popúlarne sublimačné šnúrky na krk. 

Využitie

Sublimácia sa najviac využíva na potlač predmetov ako šálky, hrnčeky, tričká, obaly, stuhy  klobúkov, mobilné kryty, karty, uteráky, vankúše či podložky pod myš. Sublimácia je tou správnou voľbou v prípade že máte plnofarebnú grafiku. Sublimácia Vám zabezpečí kvalitné prevedenie, farebné prechody a trvácnosť tlače. Sublimačne potlačené hrnčeky vydržia drsnejšie umývanie a rovnako umývanie v umývačke riadu, tričko potlačené sublimáciou môžete prať na vyšom stupni bez obavy či si potlač zachová svoju farebnosť a sublimčné šnúrky na krk nidky nestratia sýtosť a pevnosť. Cena sa vždy odvíja od množstva potláčaných kusov a veľkosti potláčanej plochy. S otázkou ohľadom ceny nás neváhajte kontaktovať.

Na tlač na sublimačné papiere používame tlačiareň značky Epson 1500W, 6 zásobníkov farieb dopomá k vysokokvalitnej tlači.

Výhody

  • Papier je možné dať do akéhokoľvek lisu, potlač je obmedzená len tvarom produktu na ktorý ideme tlačiť.
  • Farba sa mení na plynné skupenstvo a vytvára tak súvislé plochy farby. Tento efekt eliminuje malé mechanické tlačové chyby.
  • Sublimáciou sa veľmi dobre potláčajú strečové materiály, textil sa prefarbí do hĺbky, preto aj pri väčšom natiahnutí ostáva materiál prefarbený.
  • Plnofarebná tlač - fotokvalita.
  • Cenovo výhodnejšia pri menších počtoch.

Nevýhody

  • Nemožno potlačiť bavlnené materiály.
  • Nie je možné potláčať predmety, ktoré nevydržia teplotu okolo 200 stupňov.

Naše ukážky  predmetov potlačených sublimáciou nájdete tu.

Sublimácia mobilných krytov

 

Sublimácia trička

 

Autor článku:

Jaroslav Ichnacak

Obchodný riaditeľ

Jaro je energický a veľmi pracovitý človek s veľkým srdcom. Svoj obchodnícky potenciál a dlhoročné skúsenosti z call centra využíva v našom tíme od roku 2017. Popri práci sa venuje herectvu a svoju schopnosť získať si ľudí oceňujú mnohí klienti. Vie sa dohovoriť anglicky a poľsky.