Razba reklamných predmetov

Zverejnený

Raznica je veľmi stará technológia, pochádzajúca od kovorytcov, ktorí ju využívali na značenie mincí  a iných drobných predmetov. Do 20. storočia sa raznice vyrábali ručne, rytím do kovu. V dnešnej dobe sa na výrobe razníc podieľajú CNC frézy alebo lasery.

Výroba raznice

Proces, kedy sa do kovu vygravíruje text alebo logo v potrebnom rozmere. Na výrobu kvalitnej raznice je potrebný kov s dostatočnou tepelnou vodivosťou. Najčastejším kovom pre raznicu je mosadz. Vybraný kov sa upraví CNC frézou ovládanou počítačom. Táto technika je finančne náročná, ale trvácnosť raznice je takmer neobmedzená.

Postup potlače raznicou

Raznica sa upevni do stroja a zohreje na požadovanú teplotu okolo 100°C. Pomocou tejto teploty a tlaku sa motív raznice vyrazí do reklamného predmetu. Pri razbe na slepo sa raznica pretlači do povrchu materiálu a zanechá odtlačok (reliéf) vo farbe predmetu. Pri razbe s fóliou sa raznica pretlači cez farebnú fóliu a materiál. Na povrchu tak vznikne reliéf v zlatej, striebornej alebo inej farby.

Využitie

Najčastejšie sa táto technika používa pri potlači koženných alebo koženkových predmetov ako diáre, peňaženky, tašky, menu obaly.

Výhody

  • Dlhotrvajúca potlač.
  • Reliéfny efekt
  • Možnosť gravírovania aj pre nerovné plochy predmetov
  • Vyhotovená raznica sa dá opakovane používať ďalej

Nevýhody

  • Nemožnosť raziť viacerými farbami
  • Výroba raznice je technologicky a finančne náročnejšia čo sa aj odráža na samotnej potlači
  • Raznicu je možné použiť len na koženku, kožu a papier

Ukážka priebehu razby

 

Ukážky prac realizovaných razbou nájdete tu

 

Autor článku:

Jaroslav Ichnacak

Obchodný riaditeľ

Jaro je energický a veľmi pracovitý človek s veľkým srdcom. Svoj obchodnícky potenciál a dlhoročné skúsenosti z call centra využíva v našom tíme od roku 2017. Popri práci sa venuje herectvu a svoju schopnosť získať si ľudí oceňujú mnohí klienti. Vie sa dohovoriť anglicky a poľsky.